Trening wspomagany- witaminy

zasadą jest jest zwiększenie spożycia białek podczas jednoczesnego ograniczenia spożywania węglowodanów i tłuszczów. Najsłynniejsza dieta proteinowa to tzw. dieta Dukana, znana też pod nazwą "protal", będącej połączeniem dwóch

Trening wspomagany- witaminy Witaminy w treningu są bardzo ważne jak białka i zróżnicowana dieta. Warto poszukać .

Internetowa encyklopedia o diecie proteinowej

Dieta proteinowa ? dieta odchudzająca, której główną zasadą jest jest zwiększenie spożycia białek podczas jednoczesnego ograniczenia spożywania węglowodanów i tłuszczów.

Najsłynniejsza dieta proteinowa to tzw. dieta Dukana, znana też pod nazwą "protal", będącej połączeniem dwóch francuskich wyrazów proteines (proteiny) i alternatives (naprzemiennie) autorstwa byłego1 lekarza Pierre'a Dukana. Główną zasadą diety jest zwiększenie spożycia białek i jednocześnie ograniczenie spożywania węglowodanów i tłuszczów. Dieta ta jest krytykowana przez wielu dietetyków jako wyjątkowo szkodliwa m.in. dla nerek i wątroby2; kwestionowane są też kompetencje samego Dukana3.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dieta_proteinowa


Atrakcyjna oferta internetowych sklepów z odżywkami

Wiele osób decyduje się na zakup odżywek dla sportowców za pośrednictwem Internetu. Jest to spowodowane nie tylko tym, że nieraz wyprawa do stacjonarnego sklepu z tego rodzaju asortymentem mogłaby trwać o wiele dłużej niż zakup przez Internet. Największy wpływ na wybór przez klientów internetowych sprzedawców preparatów wzmacniających ma nieraz o wiele niższa cena takich produktów niż w standardowym sklepie.

Pomimo bardzo korzystnej oferty kierowanej do nas przez wiele sklepów z preparatami dla sportowców musimy pamiętać o tym, aby decydować się tylko na sprawdzone źródła, ponieważ dzięki temu niwelujemy ryzyko zawarcia niekorzystnej dla nas transakcji. Istnieje bowiem ryzyko, że otrzymamy produkt o zupełnie innym składzie niż wybrana przez nas odżywka.


Działanie witaminy K w Wikipedii

Główne znaczenie witamin K polega na udziale w procesach posttranslacyjnej ?-karboksylacji białek PIVKA, a konkretniej reszt kwasu glutaminowego w tych białkach w pozycji ?. Witamina K uczestniczy w tej reakcji jako kofaktor ?-karboksylazy. Warunkuje to:

-utrzymanie prawidłowego stężenia czynników krzepnięcia: II, VII, IX, X, a także: osteokalcyny, osteopontyny, osteonektyny.
białek hamujących krzepnięcie krwi: białka C, białka S
białek wiążących wapń w nerkach, łożysku i płucachpotrzebny przypis.
Oprócz tego witaminy te biorą udział w procesach glikozylacji.

Funkcje witamin K w organizmie:

-regulują wytwarzanie protrombiny
-wpływają na krzepnięcie krwi
-odgrywają rolę w gospodarce wapniowej

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Witamina_K



© 2019 http://mfoto.olkusz.pl/