Długotrwała opieka psychiatryczna nad osobami chorymi
Opieka psychiatryczna w szpitalach sprawowana jest zarówno nad pacjentami oddziałów psychiatrycznych, jak i nad osobami przebywającymi na innych oddziałach. Dzieje się tak dlatego, że również osoby ciężko chore, które chociaż nie posiadają żadnych zaburzeń psychicznych, mogą jednak popaść w depresję z powodu swoich fizycznych objawów. Wobec tego na wszystkich oddziałach szpitalnych prowadzone są zarówno konsultacje psychologiczne, jak i psychiatryczne. Pozwalają one nie tylko na wspieranie osób ogólnie chorych, ale też na diagnozowanie poważnych chorób psychiatrycznych. Osoby cierpiące z tego powodu będą wymagały długotrwałej pomocy psychiatrycznej, podobnie jest z osobami ciężko chorymi fizycznie.
Leczenie psychiatryczne dzieci pozostających w trudnej sytuacji rodzinnej
Dzieci pozostające przez dłuższy czas w trudnej sytuacji rodzinnej mogą wymagać podjęcia jakiejś interwencji psychologicznej lub psychiatrycznej w państwowym lub prywatnym gabinecie. W czasie terapii poddawane analizie będą rysunki rodzinne wykonywane przez dzieci. W przypadku dzieci, które są jeszcze małe lub bardzo zamknęły się w sobie, analiza ich rysunków może znacznie więcej powiedzieć o naturze problemu rodzinnego niż sama rozmowa. Analizowany będzie także sposób zachowania dzieci w czasie, kiedy pozostają w towarzystwie swoich rodziców, a w razie potrzeby psychiatra będzie mógł wystąpić do sądu o ograniczenie praw rodzicielskich dotychczasowych opiekunów prawnych dziecka. Czasami jego leczenie będzie musiało również zostać wsparte odpowiednią farmakologią.
Opieka psychiatryczna sprawowana nad osobami nieuleczalnie chorymi
Osoby nieuleczalnie chore mogą czasami wymagać opieki psychiatrycznej. Dzięki temu łatwiej im będzie radzić sobie z trudami codziennego życia i pogodzić się z własną chorobą. Dlatego takie osoby mogą uczestniczyć zarówno w terapiach indywidualnych, jak i grupowych. Również rodziny osób nieuleczalnie chorych mogą uczestniczyć w płatnych terapiach rodzinnych, podczas których będą uczyły się, w jaki sposób postępować z niepełnosprawnym członkiem rodziny. Natomiast sama osoba chora podczas terapii indywidualnej będzie mogła wypowiedzieć wszystkie swoje uczucia i obawy oraz otrzymać odpowiednie leki psychotropowe. Odbywana terapia grupowa będzie jej pomagała w nawiązywaniu kontaktów z osobami pozostającymi w podobnej sytuacji.