Nie prowadź samodzielnie księgowości we własnej firmie, polecamy
Zlecenia przyjmowane przez jednoosobowe biuro rachunkowe
Jednoosobowe biuro rachunkowe może zostać założone przez osobę, która ukończyła studia z zakresu rachunkowości i księgowania. Nie musi ona natomiast posiadać żadnego doświadczenia z zakresu kierowania zespołem ludzi. Zwykle osoba, która prowadzi samodzielne biuro rachunkowe przyjmuje mniejsze zlecenia. Zajmuje się na przykład świadczeniem pomocy klientom, którzy mają problemy z wypełnieniem zeznania podatkowego i udzielaniem różnych konsultacji. Może przyjmować osoby, które potrzebują pomocy przy zakładaniu własnej firmy oraz klientów banku, którzy po raz pierwszy starają się o uzyskanie większego kredytu. Pomaga im przy ustalaniu potrzebnej im kwoty kredytu, czasami uczestniczy także w negocjacjach prowadzonych z pracownikiem banku.
CIT - definicja
Podatek dochodowy od osób prawnych (ang. CIT ? Corporate Income Tax) ? podatek od dochodów spółek (przedsiębiorstw) ? rodzaj podatku bezpośredniego obciążającego dochody uzyskiwane przez osoby prawne.
Po raz pierwszy w Polsce podatek został wprowadzony ustawą z dnia 31 stycznia 1989 r. Nowa ustawa dotycząca tego podatku została uchwalona 15 lutego 1992 r. (Dz. U. z 2014 r. poz. 851), akt ten obowiązuje do dnia dzisiejszego. Oprócz tej ustawy istnieje jeszcze szereg rozporządzeń normujących tę kwestię, wydanych przez Ministra Finansów.
Podatnikami tego podatku są wszelkie osoby prawne, niezależnie od faktu w jaki sposób osobowość tę nabyły, a także spółki kapitałowe w organizacji i spółki komandytowo-akcyjne. Podmiotami tego podatku mogą być też jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej(np. partnerskich, komandytowych), z wyjątkiem spółek niemających zdolności prawnej
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podatek_dochodowy_od_os%C3%B3b_prawnych
Papierkowa robota
Polska jest liderem w niechlubnym rankingu, dotyczącym ilości czasu, jaki każdy przedsiębiorca musi poświęcić na papierkową robotę, związaną z rozliczaniem się z Urzędem Skarbowym i ZUS-em. Przepisy podatkowe są w naszym kraju bardzo skomplikowane, na co narzekają wszyscy - zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak i większe firmy. W tym gąszczu naprawdę łatwo się pogubić i popełnić błąd - sam fakt niejednolitego podatku VAT, wielu różnych stawek, często bywa niejasne. A nie zawsze urzędnik wykaże się wyrozumiałością wobec przedsiębiorcy, zresztą sami pracownicy administracji mają często problem ze znajomością wszystkich przepisów podatkowych.