Jak skutecznie sprzątać?

mania w czystości połączeń. Są łatwe do położenia i zapewniają wrażenie ciepła. Niestety mają także wadę - trudno je utrzymać w czystości. Pranie wykładzin to trudne zadanie. Nie będziemy jej zwijać z podłogi za każdym razem, gdy

Jak skutecznie sprzątać?

Usługa wykonywana jest w domu klienta

Wykładziny dywanowe jako element wykończenia wnętrz mają wiele zalet. Dzięki wykładzinom można wykonać posadzkę bez widocznych i trudnych do utrzymania w czystości połączeń. Są łatwe do położenia i zapewniają wrażenie ciepła. Niestety mają także wadę - trudno je utrzymać w czystości. Pranie wykładzin to trudne zadanie. Nie będziemy jej zwijać z podłogi za każdym razem, gdy pojawi się na niej plama. Usuwanie plam na własną rękę może się skończyć w powiększeniem plamy, nieusuwalnym przebarwieniem, a w najgorszym razie zniszczeniem. Chcąc usunąć plamę warto zwrócić się o pomoc do firm oferujących usługi takie jak pranie wykładzin, dywanów i tapicerek. Profesjonalne narzędzia, oraz odpowiednie środki chemiczne używane przez takie firmy pozwalają szybko i dokładnie wyczyścić każdy rodzaj wykładziny nie pozostawiając śladów. Usługa wykonywana jest w domu klienta, nie ma potrzeby wynosić mebli, czyszczenie przy pomocy odpowiednich narzędzi piorących pozwala na pranie wykładzin bez ich demontowania. Oferty takich firm, to duże udogodnienie dla osób chcących szybko i bezproblemowo wyczyścić, bądź odnowić podłogę wyłożoną wykładziną dywanową i wolą to zlecić komuś, kto się na tym zna.


Sprzątanie klas gimnastycznych w szkołach

Budynki szkolne sprzątane są przez specjalne ekipy zajmujące się robieniem gruntownych porządków w dużych budynkach. Wprawdzie na co dzień utrzymaniem szkół w czystości zajmują się woźne, jednak nie są one w stanie w szybki sposób wyczyścić wszystkich pomieszczeń szkolnych. Tymczasem wchodzące do szkoły firmy sprzątające mogą nawet w ciągu jednego dnia posprzątać wszystkie klasy i sale gimnastyczne oraz szkolne toalety. W tych ostatnich pomieszczeniach przeprowadzana zostaje porządna dezynfekcja, a dodatkowo można zrobić przegląd wszystkich urządzeń sanitarnych. Natomiast klasy i sale gimnastyczne zostają dokładnie odkurzone i wyczyszczone, a dodatkowo porządnie przewietrzone. Dzięki temu usunięty zostaje z nich powstający w ciągu roku szkolnego kurz.


Detergenty - ale co to jest?

Detergenty

sole sodowe estrów kwasu siarkowego z wyższymi alkoholami (np. laurylosiarczan sodu)
związki lub ich mieszaniny, które stanowią aktywny czynnik wszelkich środków czystości, takich jak szampony, proszki do prania, płyny do mycia naczyń, środki do mycia naczyń w zmywarkach itd.
Czasami przez "detergenty" rozumie się wszelkie środki czyszczące jako takie. W przemyśle środków czystości rozgranicza się jednak wyraźnie "detergenty właściwe" - w sensie pierwszej definicji oraz pozostałe składniki środków czyszczących - takie jak nabłyszczacze, dodatki koloryzujące, dodatki zapachowe, odżywcze, antystatyczne, wybielające itp.

Detergenty utożsamia się czasem z surfaktantami, co jednak nie jest poprawne, gdyż nie wszystkie detergenty działają jak surfaktanty i nie wszystkie surfaktanty są stosowane jako detergenty.

Detergenty "czyszczą" dzięki temu, że działają na brud/nieczystości na następujące sposoby:

zachowują się jak surfaktanty - ułatwiając mieszanie się brudu z wodą (lub innym rozpuszczalnikiem) ułatwiają zwilżanie mytych powierzchni
zmieniają pH powierzchni, co prowadzi do zrywania wiązań wodorowych którymi brud jest związany z powierzchnią lub zmiana pH prowadzi do rozkładu substancji tworzących brud
obniżają twardość wody, dzięki czemu woda lepiej zwilża powierzchnię i łatwiej rozpuszczają się w niej związki jonowe, tworzące brud
rozkładają brud poprzez reakcję utlenienia
działają enzymatycznie poprzez katalizowanie reakcji prowadzących do rozkładu cząsteczek organicznych tworzących brud
działają pianotwórczo - zwiększając powierzchnię styku brudu ze środkiem myjącym
Liczba związków chemicznych stosowanych jako detergenty jest bardzo duża i ciągle poszukuje się nowych. Skład detergentów stosowanych w danym środku czyszczącym wynika z faktu co ma być myte, czym to coś jest zwykle zanieczyszczone oraz jak ma się odbywać proces mycia.

Np: detergentem do czyszczenia szkła laboratoryjnego jest chromianka lub roztwór wodorotlenku potasu w etanolu. Są to bardzo skuteczne i tanie detergenty, jednak ich użycie w warunkach domowych groziłoby fatalnym skutkami, gdyż są to środki żrące. Stąd do ręcznego mycia naczyń stosuje się dużo mniej skuteczne detergenty oparte na łagodnych, nie uszkadzających dłoni surfaktantach pianotwórczych. Z kolei, użycie pianotwórczych sufraktantów w zmywarkach, czy płynach do mycia szyb samochodowych skutkowałoby niepotrzebnymi trudnościami ze spłukiwaniem piany z mytych powierzchni. Stąd w tego typu zastosowaniach stosuje się surfaktanty niepianotwórcze połączone z solami amoniaku, które przyspieszają spływanie warstwy środka myjącego z powierzchni.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Detergenty



© 2019 http://mfoto.olkusz.pl/