Jak skutecznie sprzątać?

dbane i czyste. Najczęstszą formą porządków robionych w sypialni jest zmiana pościeli, która może być połączona z odkurzeniem łóżka i odsunięciem go od ściany w celu likwidacji pajęczyn i starcia kurzu. Z racji tego, że sypialnia

Jak skutecznie sprzątać?

Porządki robione w sypialni

Sypialnia jest tym miejscem, w którym domownicy spędzają noce i odpoczywają, dlatego starają się o to, aby było ono ciche, przytulne i ciepłe oraz zadbane i czyste. Najczęstszą formą porządków robionych w sypialni jest zmiana pościeli, która może być połączona z odkurzeniem łóżka i odsunięciem go od ściany w celu likwidacji pajęczyn i starcia kurzu. Z racji tego, że sypialnia jest ogrzewana i panuje w niej wyższa temperatura szybciej mogą w niej osadzać się pajęczyny na ścianach i różnych meblach, dlatego ich ściąganie jest bardzo często wykonywane w trakcie sprzątania. Równie często w sypialni ścierane są kurze z mebli i grzejników przy wykorzystaniu różnych środków czyszczących i zapachowych.


Porządki robione w okresie wiosennym

Kobiety bardzo lubią robić wiosenne porządki, chociaż jednocześnie zwykle są bardzo niezadowolone z tego, jak wygląda ich dom po zimie. Dzieje się tak dlatego, że sezon grzewczy sprzyja powstawaniu w domu większego lub mniejszego zadymienia i osadzaniu się kurzy na różnych, domowych urządzeniach. Również firanki i zasłony okienne po zimie nie wyglądają zbyt dobrze. Dlatego domowe porządki robione w okresie wiosennym zwykle zaczynają się od zdejmowania firanek i ścierania kurzy, a w dalszej kolejności gospodynie przystępują do mycia okien. Przeprowadzanie wszystkich czynności związanych z myciem okien sprzyja wietrzeniu domowych pomieszczeń, połączonemu ze zdejmowaniem powstałych w czasie zimy pajęczyn.


Długa historia dywanu

Perskie dywany z włosiem zachowane do dnia dzisiejszego pochodzą z okresu po XVI wieku3, jednak sztuka tkania dywanów w Persji jest znacznie starsza4. Perskie dywany sprzed XVI wieku opisywane były w literaturze i dokumentach historycznych4.

Ksenofont wspomina luksusowe dywany wytwarzane przez Medów4. Zachowane przekazy z podbojów Aleksandra Macedońskiego wspominają, że władca miał znaleźć dywan w grobowcu Cyrusa II Wielkiego4.

Cesarz wschodniorzymski Herakliusz, panujący w latach 610?641, miał zabrać dywan pokaźnych rozmiarów z pałacu Sasanidów po zajęciu Dastjerdu w 628 roku5. Bogato zdobiony dywan z Baharestanu padł łupem Arabów po zdobyciu Ktezyfonu w 637 roku5. O sztuce tkania dywanów w Persji i zręczności tamtejszych rzemieślników pisał chiński podróżnik Xuanzang5. W okresie panowania Umajjadów (661?750) i Abbasydów (750?1258) dywany perskie zdobiły pałace władców Wielkiego Kalifatu Islamskiego5. W okresie panowania Seldżukidów sztuka tkania dywanów rozwinęła się dalej wraz z szerszym zastosowaniem przez tkaczki węzłów typu giordi (tureckich)5. Rzemiosło rozwijało się również pod panowaniem Timurydów (1370?1526) po wprowadzaniu subsydiowania produkcji.

Rozkwit sztuki tkania dywanów przypada jednak na okres panowania Safawidów (1501?1736)6, kiedy dwór królewski zaangażował się w równoczesne wsparcie handlu, rzemiosła i sztuki5. Powstały warsztaty produkujące dywany wyłącznie na zamówienia królewskie. Z nomadycznego rzemiosła zaczął powstawać przemysł, a dywany eksportowano do Indii, Indii Wschodnich, Imperium osmańskiego i do wielu państw Europy3. Szachowie Tahmasp I i Abbas I Wielki obdarowywali dywanami zagranicznych władców i dygnitarzy5. Z tego okresu znanych jest około 1500 dywanów lub ich fragmentów7.

Przemysł dywanowy, jak i cała gospodarka, ucierpiał w okresie 50-letniej walki o władzę pomiędzy Kadżarami i Zandami3. Jego ponowny rozkwit przypada na okres panowania Kadżarów (1794?1925), kiedy władcy zajęli się aktywną promocją dywanów w Europie8. Szach Naser ad-Din Szah Kadżar (1848?1896) prezentował dywany brytyjskiej królowej Wiktorii i na wystawie światowej w Wiedniu w 1873 roku8. W XIX wieku coraz więcej zagranicznych inwestorów angażowało się w masową produkcję dywanów w Iranie, budując manufaktury w Meszhedzie, Tebrizie, Kermanie i Soltanabadzie8. By zapewnić żywe kolory, preferowane przez odbiorców europejskich, zaczęto w produkcji dywanów stosować syntetyczne barwniki anilinowe, co pogorszyło jakość i trwałość wyrobów8. Proces ten został przyhamowany przez Rezę Pahlawiego, za którego panowania rząd wspierał rozwój tradycyjnego wytwórstwa8. Wraz z umacnianiem się zagranicznej klasy średniej i rosnącym popytem na perskie dywany, władze Iranu wsparły eksport wprowadzając przyjazne regulacje8.

Po rewolucji w 1979 roku irański przemysł dywanowy zaczął upadać, zarówno wskutek prowadzonych wojen, jak i trzynastoletniego embarga nałożonego przez Stany Zjednoczone. Udział Iranu w zachodnim rynku dywanowym spadł z 40% w 1980 roku do 16% w 1985 roku, a miejsce producentów irańskich zajęli chińscy9. Dawnej pozycji na rynku nie udało się odzyskać nawet po zdjęciu embarga, ponieważ wyroby chińskie są bardziej konkurencyjne cenowo.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dywan_perski#Historia



© 2019 http://mfoto.olkusz.pl/