
Encyklopedycznie o produkowaniu aluminium
Zwięźle o technologii produkcji aluminium, dla ciekawskich którzy chcą znać proces powstawania od początku. Wikipedia przychodzi nam z pomocą:
Aluminium głównie pozyskuje się z boksytu. Urobek z kopalni trafia do zakładu wzbogacania, w którym boksyt przetwarza się w tlenek glinu. Pierwszymi operacjami są:
rozdrobnienie rudy do konsystencji piasku w młynie kulowym,
ekstrakcja tlenku glinu w trakcie procesu Bayera, w którym zmielony boksyt miesza się z wapnem palonym i wodorotlenkiem sodu.
Produkt umieszcza się w ciśnieniowych zbiornikach i podgrzewa się do 240 °C, w efekcie czego powstaje glinian sodu. Po odseparowaniu nierozpuszczalnych zanieczyszczeń od glinianu sodu w zbiornikach grawitacyjnych przeprowadza się hydrolizę. W obecności zarodków krystalizacji wytrąca się wodorotlenek glinu, który w procesie kalcynacji przeprowadza się w tlenek glinu.
W elektrolitycznym procesie Halla-Heroulta tlenek glinu zostaje przetworzony w wolny metal w wyniku:
rozpuszczenia tlenku glinu w elektrolicie, którym jest stopiony kriolit o temperaturze ponad 900 °C,
zanurzenia grafitowej anody do wanny i prowadzenia elektrolizy prądem o natężeniu setek tysięcy amperów.
Powstający metal opada na dno wanny w postaci płynnej i jest sukcesywnie usuwany.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aluminium
Cechy frezarek CNC
Frezarki to urządzenia umożliwiające obróbkę powierzchni płaskich i kształtowych, jak koła, gwinty, rowki, czy koła zębate. Wykorzystywane są one w warsztatach oraz zakładach produkcyjnych. Maszyny sterowane komputerowo z kolei umożliwiają produkcję seryjną elementów, które powinny cechować się dużą precyzją i powtarzalnością. Doskonale sprawdzą się podczas obróbki różnego rodzaju materiałów, jak metal, drewno, czy tworzywo sztuczne. Możliwość komputerowego zaprogramowania parametrów, jakimi powinny się charakteryzować powstające w ten sposób przedmioty, pozwala osiągnąć niezwykłą precyzję i wytwarzać w krótkim czasie identyczne elementy, co nie byłoby możliwe w przypadku sterowania ręcznego.
A co to jest obrabiarka?
Obrabiarka ? maszyna do mechanicznej obróbki przedmiotów w celu nadania im określonych kształtów, wymiarów i chropowatości powierzchni. Obróbka realizowana jest za pomocą narzędzi.
Układ konstrukcyjny obrabiarki
W obrabiarkach rozróżniamy następujące grupy zespołów:
zespół napędowy
zespoły ruchów roboczych
zespoły ruchów posuwowych i pomocniczych
zespoły zamocowania narzędzi i części obrabianych
korpusy, podstawy, prowadnicy itp
układy sterowania
układy chłodzenia
zespoły odwiórowania
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Obrabiarka