ciekawe fakty na temat drewna

podstawowy materiał budowlany do budowy chałup i domów mieszkalnych, budowli gospodarczych, kościołów, mostów, a także budowli obronnych. Wykorzystywano pnie o zróżnicowanym zakresie obróbki (z czasem przecinane na połówki), deski

ciekawe fakty na temat drewna

Drewno należy do najstarszych materiałów używanych

Drewno należy do najstarszych materiałów używanych przez człowieka. Pierwotnie stosowane było jako nośnik energii (spalanie) oraz podstawowy materiał budowlany do budowy chałup i domów mieszkalnych, budowli gospodarczych, kościołów, mostów, a także budowli obronnych. Wykorzystywano pnie o zróżnicowanym zakresie obróbki (z czasem przecinane na połówki), deski, a nawet plecionki z cienkich gałęzi. Przez tysiąclecia budowano z drewna ściany, stropy i dachy, kryte dranicami lub gontem. Drewna używano do wykonywania mebli, sprzętów domowych, naczyń (z czasem w konstrukcji klepkowej) i narzędzi, a także do ogrzewania i oświetlania pomieszczeń (łuczywo). Z drewna budowano środki transportu: łodzie (pierwotnie dłubane w jednym pniu) i okręty, wozy i sanie. Przez dwa stulecia było podstawowym materiałem do wykonywania obudowy górniczej w kopalniach.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)


Drewno czy staranność wykoania?

Meble drewniane meblom drewnianym nierówne. Nie zawsze sam materiał ma kluczowe znaczenie, często to starannośc wykonania ma większe znaczenie. Sam rodzaj drewna też nie jest bez znaczenia - sosna jest miękka i łatwo ulega uszkodzeniom, jednak sosna górska lub skandynawska ma już znacznie lepsze pod tym względem własciwości - jest tak ze względu na znacznie mniejszy roczny przyrost, przez co drewno jest bardziej twarde. Jednak jeżeli zależy nam na jak najlepszej jakości, powinniśmy wybrać meble z litego dębu - jest to najlepszy jakościowo gatunek drewna na meble, jest twardy, wytrzymały, nie przebarwia się na żółto, jak sosna. Jednak też warto postawić na jakość wykonania - lepiej nie pakować sporych pieniędzy w źle wykonany dębowy mebel, bo w trakcie użytkowania wyjdą wady.


Przykładowe wartości wytrzymałości drewna na ściskanie

Drewno jest materiałem anizotropowym, ortotropowym, jego wytrzymałość na ściskanie, rozciąganie, zginanie zależy od kierunku działania sił w stosunku do włókien. Drewno znacznie łatwiej przenosi siły (ma większą wytrzymałość) działające wzdłuż włókien ? wraz ze wzrostem kąta odchylenia tych sił od kierunku włókien wytrzymałość drewna zmniejsza się. W zależności od osiąganej minimalnej wartości wytrzymałości mechanicznej drewno dzieli się na klasy. Przykładowe wartości wytrzymałości drewna na ściskanie w zależności od klasy:
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)



© 2019 http://mfoto.olkusz.pl/